Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

Kołobrzeg Prasówki z Kołobrzegu

Planowane kolosalne podwyżki za wywóz śmieci i segregacja śmieci były celem dyskusji na spotkaniu zarządców nieruchomości z ludźmi. Pojawiły się różne propozycje rozwiązań, m.in. wprowadzenie systemu EKO AB czy częściowa segregacja we zgodach.

Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

 

Przypominamy; już za parę tygodni niesegregowanie śmieci że trwać się luksusem: cena odbioru takich śmieci ma wzrosnąć aż pięciokrotnie – to model uchwały, który obecnie w poniedziałek będzie głosowany przez radnych Rady Miasta. Kiedy się okazało, dla ludzi wspólnot, największym kłopotem jest zdyscyplinowanie wszystkich mieszkańców do sortowania śmieci. Podczas spotkania pojawiły się więc pytania, co sprawić, żeby ci, którzy dbają o środowisko, nie musieli ponosić odpowiedzialności finansowej za osoby, które nie mają tego działać.

– Pełni będziemy wymagali zacząć segregować śmieci – mówiła Ewa Pełechata, wiceprezydent do wykonaj gospodarczych.

Dlaczego? Bo, w układzie z prowadzoną sukcesywnie z lat, unijną polityką, od 2021 roku nie będzie w ogóle możliwości oddawania odpadów niesegregowanych. – Stoimy pod ścianą – mówił radny Łukasz Zięba – Nie zakłamiemy rzeczywistości, musimy segregować śmieci, musimy wdrożyć politykę informacyjną, od przedszkola po seniorów.

Samorządowiec i zarządca jednej ze wspólnot podkreślał, że błędem było ograniczenie przez ubiegłą kadencję rady, stawki za niesortowanie śmieci. – Tym jedynym zniweczyliśmy parę lat działalności. Nauczyliśmy, że niesortowanie się opłaca – mówił Zięba. O potrzebie wdrożenia odpowiedniej polityki informacyjnej mówili i inni przedstawiciele wspólnot.

Wielu czasu zajęła i dyskusja nad tzw. systemem EKO AB czyli wprowadzeniem ekodomków, w jakich osoby pracowniki mogłyby dokonywać odbioru śmieci od mieszkańców i kwalifikowania ich. Według autora systemu inżyniera Andrzeja Bartoszkiewicza, powoduje on na dochodzenie do 80 procent odpadów komunalnych. Bartoszkiewicz był panem wpadnięcia na zaproszenie Macieja Bejnarowicza, lidera klubu PiS w Radzie Miasta. Bejnarowicz już jako kandydat na prezydenta, wskazywał, że tzw. mini PSZOKI potrafią być reakcją na temat sortowania odpadów w centrum.

Więcej oraz to podejście nie istnieje zawsze dobre. Pojawiły się pytania m.in. o miejsce ekopawilonów czy liczba jednostek w nich tworzących, którą ze powodu na turystyczny charakter miasta, trudno jednoznacznie oszacować. Faktem istnieje jednocześnie, że oraz ten zbiór będzie musiał od mieszkańców częściowej segregacji śmieci.

Przypominamy; zapowiadane podwyżki za odbiór odpadów wynikają ze zwiększenia przez rząd opłat za tzw. czerpanie ze media, a też przyszłorocznego wzrostu wartości m.in. energii elektrycznej.

W udostępnionym przez nas materiale video autorzy prezentują bycie systemu EKO AB. A Wy co myślicie o takim podejściu?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments