Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Używana przez blisko dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina może planować w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w obiekcie wywołania obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch podstawowych od siebie źródłach. Kwestia jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą prowadzili z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Również na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić trzymają się krajowi konsultanci w możliwości rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Materiałów Biobójczych.

– Przystępujemy do rzeczy bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą, co robić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że został w trybie „bardzo nagłym” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to wyjątkowo tani lek podawany przy cukrzycy typu II i honorowany przez sporą grupę pacjentów. Z wielu lat rozpowszechnia się o tej podstawie jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a wówczas nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków prawdopodobnie stanowić zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Liczy się, że w Polsce leczy ją zawsze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest obecnie najkorzystniejszą i najważniejszą substancją stosowaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak jeszcze często przy leczeniu cukrzycy wzoru I. Z kilku lat leki z ostatnią substancją czynną przeżywają swoisty renesans. Odkryto gdyż jej znakomite właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z swoich wiedzy wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji natomiast w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dają w środki niemal całą Europę. Szkodliwą substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest wyjątkowo męczący dla wątroby. Jest te działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich rozwój choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z znajomych źródeł wskazuje, że wartości w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co więc nazywa w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Potrafi się jednak za parę lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co wysoko

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że pora na oficjalne artykuły będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że powinien nastawień do rzeczy poważnie, zarazem chociaż nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co zatem powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak łatwo do bliskiego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w relacje od przekazanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co wysoko. Możliwe jest przestawianie pacjentów na inne środki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z normy mniej przydatne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z serii zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje jedynie w myśli. W praktyce aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w obrocie, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od leczenia z dnia na dzień. Poprawienie ich na pozostałe produkty lecznicze prawdopodobnie stanowić męczące i zdrowotnie, i organizacyjnie. Bezpośrednio w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych leków z rynku europejskiego – co jest niczym dużo możliwe – prawdopodobnie stanowić tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina ujawnia się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na naszym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments